Jan Brokken, Lidy Blijdorp en Tobias Borsboom
Vertelconcert De Rechtvaardigen
2 nov 2025 - 20.00 uurKulturhus, Nieuweweg 5, Ruurlo
Kaarten € 23.50
Jeugd t/m 18 jaar gratis
Vertelconcert De Rechtvaardigen Jan Brokken, Lidy Blijdorp en Tobias Borsboom
Kom luisteren naar het indrukwekkende verhaal dat, Jan Brokken, Nederlands bekendste schrijver, optekende uit de monden van familie van overlevenden van de Tweede Wereldoorlog uit Litouwen. Brokkens verhalen worden muzikaal omlijst door celliste Lidy Blijdorp en pianist Tobias Borsboom. Beide uitstekende musici. Jan Brokken, Lidy Blijdorp en Tobias Borsboom laten ons de kracht van moed en compassie zien en bezorgen ons een onvergetelijke middag.



De rechtvaardigen
Is het indrukwekkende verhaal dat één van de bekendste schrijvers van Nederland, Jan Brokken, heeft opgetekend aan de hand van de verhalen die hem werden verteld. Zijn boek gaat over een van de grootste reddingsoperaties uit de Tweede Wereldoorlog.
Jan Brokken draagt er met zijn warme stem en meeslepende dictie twee verhalen uit voor. Eén over de redder, de Nederlandse consul in Kounas, Litouwen, Jan Zwartendijk die 10000 Joden het leven redde door hen een visum voor Curaçao te verschaffen. En één over de geredde Joodse vluchtelingen: Leo en Bella Adler. Ontroerende en spannende verhalen die laten zien waartoe mensen in staat zijn als ze de moed kunnen vinden om het goede te doen.
Jan Brokken (1949) is schrijver van romans, reisverhalen en literaire non-fictie. Hij debuteerde met De provincie en schreef onder andere De droevige kampioen, Mijn kleine waanzin en In het huis van de dichter. In 2019 hield hij een zeer boeiende lezing in het Kulturhus over zijn leven en werk. En de zondagmiddag van 29 oktober in 2023 vergeten we ook niet gauw. In de volle theaterzaal was het Berlage Saxofoonkwartet te gast. Samen met Brokken namen de musici ons mee in een vertelconcert met het thema ‘Heimwee’. Een dramatisch, ontroerend verhaal.
Veel van Brokkens romans zijn in diverse talen vertaald en verfilmd. Geert Mak zegt over hem: ‘In zijn boeken weet Jan Brokken steeds van iedere geschiedenis een diep menselijk verhaal te maken; dat is zijn kracht en zijn talent’. Hij wordt alom geprezen door zijn uitzonderlijke verteltalent.
De verhalen worden omlijst met muziek door Lidy Blijdorp en Tobias Borsboom
Lidy Blijdorp studeerde bij Monique Bartels (Koninklijk Conservatorium, Den Haag), Michel Strauss (Conservatoire National Supérieure de Paris) en Gary Hoffman (Queen Elisabeth Chapel). En ze kreeg lessen van o.a. Anner Bijlsma. Lidy won prijzen op verschillende competities, w.o. de Cello Biënnale Amsterdam en het Prinses Christina Concours. Ze speelde op festivals zoals het Janine Jansen Festival Utrecht en gaf recitals in België, Frankrijk en Japan. In september 2015 gaf ze een Beethoven-recital met Maria João Pires in Madrid. Als soliste speelde ze met verschillende orkesten, zoals met Camerata Amsterdam en het Nederlands Blazersensemble. Lidy bespeelt de Italiaanse cello van Anner Bijlsma, in bruikleen van het Nationaal Fonds voor Muziekinstrumenten. In 2020 trad ze met de Franse pianist Julien Brocal op bij de KunstKring en liet een zeer goede indruk achter.
Tobias Borsboom onderscheidt zich als een van Nederlands bekendste jonge pianisten met zijn poëtische en kleurrijke interpretaties. Tobias is een veelzijdig en creatief musicus die ook op het gebied van kamermuziek zijn sporen ruimschoots heeft verdiend. Hij voltooide in 2013 zijn master-opleiding aan het Conservatorium van Amsterdam bij Jan Wijn. Daarvoor studeerde hij aan de Jong talent afdeling van het Utrechts Conservatorium bij Paolo Giacometti. Hij volgde masterclasses bij internationaal gerenommeerde musici als Maria João Pires en anderen. In 2029 gaf Tobias een zeer gewaardeerd solo concert bij de KunstKring.
Programma
Lidy Blijdorp en Tobias Borsboom omlijsten de verhalen van Brokken met zeer toepasselijke muziek. Ze voeren werken uit van Dmitri Sjostakovitsj, de Nederlandse componist Henriëtte Bosmans, Maurice Ravel (Kaddisj, het Joodse gebed voor de doden), Max Bruch, Ernest Bloch (o.a. het meeslepende Prayer) en Franz Schubert.
Signeren
Als je het boek al hebt gekocht, breng het dan mee. Jan Brokken wil het alsnog signeren. Jan brengt ook zelf boeken mee die je ter plaatse kunt kopen.


